SmolSkele
SmolSkele SmolSkele
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone explain to me how to find the unit value for something?

Relax

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-04-2018
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.

 for example if you bought 5 apples for 10 dollars
 the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple


Answer Link

Otras preguntas

What trade good most stimulated the trans-Saharan trade between Songhai and North Africa? tea gold spices copper
Rewrte each sum as a product of the GCF of the addends and another number. 2. 15+45 3. 9+27
is 0.2 greater than 5/25
Three chemistry students measured the length of a copper bar. The recorded lengths were 5.05 cm, 5 cm , and 5.1 cm, What is the average length of the bar by sho
A female cockroach can produce 80 offspring at a time. If half are female, and each female produces 80 offspring, how many cockroaches would there be in 3 gen
Estimate the quotients 361.2 ÷ 61
Why can't water go through sand?
What is 9/10 - 1/4 in simpliest form..
1) In the national park, the ratio of black bears to grizzly bears is 3:1. A)If there were 24 black bears, how many grizzly bears would there be? B)If the park
How would I solve k-17=(-12)