Wakey288 Wakey288
  • 27-03-2018
  • Mathematics
contestada

A 5 ounce can of peas cost $0.85. An 11 ounce can of peas cost $2.20. Which is the better buy?

Relax

Respuesta :

AngelaSparkles
AngelaSparkles AngelaSparkles
  • 27-03-2018
5 ounce of peas.

Explanation:

5 ounces of a can of peas is $0.85.
10 ounces of two cans of peas is $1.75.

10 is closer to 11.

So 5 ounces of a can of peas is more reasonable.
Answer Link

Otras preguntas

The Ninth Amendment states that if a right is not listed in the Constitution, then U.S. citizens do not have that right. a. True b. False
Classify Earth's layers based on their physical properties
Can the Diaz family pan for gemstones for $75
Which of the following is true about the Judiciary Act of 1801
Which mixed number is equivalent to this improper fraction? 23\6 A. 2 1\2 B. 3 1\6 C. 3 1\2 D. 3 5\6ASAP PLEASE
was the haitian revolution justified
poemas con simil para niños
Franklin Roosevelt was born in 1882 to a wealthy family from a. Philadelphia. c. New York. b. Denver. d. Boston.
What charity organization did the children support
What caused the amount of oxygen in the atmosphere to stabilize to the extent that it is today? A. Oxygen was toxic to many of the organisms living at the time