LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Relax

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

Choose THREE agricultural activities that humans perform to minimize their impact on climate change. A drain wetlands B plant cover crops C leave land untouc
find the slope of this line.
If a rectangular prism was cut in half, what would happen to its volume?​
ил - 10: Find the x-and y-intercepts of the graph of the function f(x) = x^4 − 1 Solution :
who is the Ugandan nominee to the International Criminal Court​
Do you think that setting business objectives for S and S blooms will make sure that the business is successful?Justify your answer
22 A circle passes through the points P(3, 0) and Q(0, 5). Its centre lies on the line y = x + 2. (i) Find the equation of the perpendicular bisector of PQ. (ii
2. The Kenya Seed Company sold 6 460 t 760 kg of maize seeds to 95 farmers. The farmers bought equal masses of seeds. What mass of seeds did each farmer buy? fo
When ATP breaks down to ADP, potential energy stored in bonds is released. This energy stored in bonds is
Work out the surface area.​