contestada

Which costs more over the course of a year: a medium 3 item pizza, which costs $7.25, four times a week, or going out to a fine dining restaurant ($85) twice a month?

Relax

Respuesta :

Mult. $7.25 by 4 times 4 (4 PIZZAS per week, for 4 weeks):

$7.25(4)(4) = $116

Fine dining:  2($85) = $170

So, the fine dining costs more!