cathy8
cathy8 cathy8
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Althea buys a carton of milk each day at school. The milk costs $0.90. How much does she spend on milk during a typical 5-day week? Justify your answer by using the distributive property?

Relax

Respuesta :

RhiRhi472
RhiRhi472 RhiRhi472
  • 26-01-2018
$0.90×5 days=$4.50
Instead using distributive property
$0.90(3+2)=0.90×3 + 0.90×2
=2.7+1.8
=$4.50
Answer Link

Otras preguntas

How do I do this? Can someone fill in the blanks
. In a famous speech, William Jennings Bryan A. refused to be allied with the so-called "silverists." B. declared his staunch support of the gold standard. C. r
During which of the following processes do vesicles sometime fuse with lysosomes
which organelle breaks down organelles that are no longer useful
Anaerobic respiration produces a maximum of ______ ATP per glucose.
. In a famous speech, William Jennings Bryan A. refused to be allied with the so-called "silverists." B. declared his staunch support of the gold standard. C. r
Which genotype belongs to an offspring that is homozygous recessive for both traits?
What could I write about a New Years Resolution
What's 2/34 simplified
What could I write about a New Years Resolution