eve051
eve051
23-01-2018
Mathematics
contestada
What is the unit rate for $9.60for 4
Respuesta :
perixwinkle
perixwinkle
23-01-2018
You have to find the price for one for unit rate
[tex] \frac{money(y)}{quantity(x)} [/tex]
For a shortcut, use
[tex] \frac{y}{x} = m[/tex]
[tex]9.6 \div 4 = 2.4[/tex]
The unit rate is $2.4
Tell me if this helps!!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 39+ )
Otras preguntas
PLEASE HELP Given: △KLM LM=12, m∠K=60°, m∠M=45° Find: Perimeter of △KLM.
Given g(x)=−2x2+1, find the indicated values: g(−3)
find the equation of the line
Jan's age is 3 years less than twice Tritt's age. The sum of their ages is 30. Find their ages.
The Stuart’s period in England
6[8-(6-9) simplified
Write the expression as a complex number in standard form- -2i(1+i)(2+3i)
Explain, why pure water conducts electricity.
In her job as a bookkeeper, Becca has learned that one of her strengths is her thoroughness and close attention to detail. Which category does this skill fall u
How does Poe incorporate the Literary device of repetition into his poem and what effect does this device have on the reader? 25 points!