The following table shows the cost for 4 fruits. For example, apples cost $6, for 5 pounds.
Fruit Cost (dollars) Pounds
Apples 6 5
Bananas 4 5
Peaches 5 4
Kiwis 9 6
Which type of fruit has a cost of $1.20 per pound?

Relax

Respuesta :

If you divide 6 by 5, you get 1.2

Therefore, apples cost 1.20 per pound. 
Apple would cost $1.20per pound because 6÷5=1.20