lilchannelll5236 lilchannelll5236
  • 23-11-2017
  • Mathematics
contestada

Beth did a walk for charity and earned $24 for every 2 1/2 miles she walked. what is the unit rate?

Relax

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-11-2017
The unit rate would be how much she earns per hour.
Divide 24 by 2 1/2

24 / 2.5 = 9.60
The unit rate is $9.60 per hour
Answer Link

Otras preguntas

The sum of two numbers is 17 and their different is 5. Find two answers
can you tell me what Is Pleonasm?
how is acceleration of the cart related to the amount of force acting on it? the strips of it?
what is the possessive case?
Write the equation For a Line that intersects points(1,3) And (2,5) which one is a.y=x+2 B.y=2x+1. C.y=3x-3. D.Y=-x+3 For me is letter B.please help
what is the possessive case?
what event triggered world war i ?
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m
what is a dangling modifier?
the one to one functions G and H are defined as followG={(-8,1),(1,5),(4,-5)(8,-9)}H(x)=3x+4find the following g^-1(1)=h^-1(x)=(h^-1oh)(-2)=