mai014l mai014l
  • 22-11-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples.

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2017
This is

$3.19 - $1.99
-----------------   =     1.20 / 4  = $0.30 per year
         4
Answer Link

Otras preguntas

A study performed in 2008 found that people without health insurance were _______ times less likely to get necessary health care than those with insurance.
If (7, -4) is on the graph of F(x), which point must be on the graph of the inverse function F -1(x)?
Arrange the following chloroarenes in increasing order of their reactivity in nucleophilic substitution to form their corresponding phenols
What is the meaning of terrorist
I'm really bad at math... help please ):
Jim Pine wants to learn golf. He makes the following purchases: Used Clubs $125 Bag $85 Golf Balls and Tees $22.50 Shirt $22.50 Shoes $65.00 Tax Rate 6% Facili
Which Supreme Court case found the use of grandfather clauses unconstitutional?
Does war bring any benefits to an economy?​
What is the answer to these three questions?
If the length and width of a rectangle each triple​, what happens to the area of the​ rectangle? @Jimthompson5910