707zero7 707zero7
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

За 7 кг груш заплатили 525 руб. Сколько рублей следует заплатить за 4,6 кг груш?

Relax

Respuesta :

SvetlanaM
SvetlanaM SvetlanaM
  • 02-03-2021

Answer: 345 руб.

Step-by-step explanation:

525 : 7 = 75 (руб.) - стоимость 1 кг груш.

4,6 * 75 = 345 (руб.) - следует заплатить за 4,6 кг груш.

Answer Link

Otras preguntas

f(x)= 7.45x +33.7 at x=-4.3
Need help. Can you help me answer this problem?
Do you believe initiative is an important quality? Defend your answer.
What did the Homestead Act guarantee for American citizens? 1. A 160-acre plot of land, in exchange for working in any capacity for the federal government. 2. A
What is a suggestion
- Find the surface area of a square pyramid with side length 1 in and slant height 2 in.​
Do cities today have the same kinds of problems as cities in the early 1800’s? ( please I need to know today!!)
Here,the narrator flashes forward to her adult life. what does she reveal about her future life in Tehran
I need help please ?!!!!
What scientific practice is this? 1)collecting data 2)asking a question 3)providing explanations 4)communicating results