zayno2000
zayno2000 zayno2000
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

Along the Oregon trail the trading post in fort Laramie, Wyoming, sold a 16 pound of beef je rky for 5.92 what was the cost per pound

Relax

Respuesta :

mcastorena17
mcastorena17 mcastorena17
  • 21-09-2017
You need to divide the amount from the quantity
So 5.92 divide by 166= $0.37 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Atlantis Inc. is in need for funds for its expansion plan. It approaches Uni Bank with its business plan for financial assistance. What is this source of fundin
A personification for swamp?
Simplify the following polynomial expression. (5x^4 - 9x^3 + 7x - 1) + (-8x^4 + 4x^2 - 3x + 2) - ( -4x^3 + 5x - 1)( 2x - 7)
Subtract 7x^2−5xy+8y^2 from −2x^2−15xy+9y^2
According to the theory proposed by Harry Hess, what causes continents to move? continental drift magnetic polarity seafloor spreading deep-ocean trenches
Any French speakers? I need some help. Could someone check the grammar of my French translations?1. I would get a card for a bookstore. >>> *Je voudrai
Use the model to write an equivalent fractions
(1.6x10^12) divided by (8.01x10^23) =?
Describe the effects of energy in your school and community
The linguistic relatively hypothesis holds that different languages described the world in the same ways true or false ?