kevanna22 kevanna22
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

An 8 pound box of halibut steaks is ordered costing $4.50 per pound. If each steak weighs 4 ounces, what is the cost of each steak?

Relax

Respuesta :

Pintlefrump Pintlefrump
  • 21-06-2017
8 pounds * 16 ounces/pound * 1 steak/4 ounces = 32 steaks
8 * 16 * 1/4 = 32

8 pounds * $4.50/pound = $36.00
8 * 4.5 = 36

$ / steak:
$36.00 / 32 steaks = $1.125/steak

That's a really good deal ;)
Answer Link

Otras preguntas

who does the captain say is "brave"? what did this brave man do to deserve the titlefrom macbeth Act 1 Scene 2
Solve for y. -8v+6(v+5) = 38 Simplify your answer as much as possible.
Draw a conceptual sketch of your laptop. Identify the keyboard, screen, power source, and storage device and etc. using arrows and labels.
What are the types of roots in a quadratic equation?
Find the distance between the two numbers on the number line, -4 7/12 and -3 1/6.
#1: mZGKH = O* 1 point G H (9x + 3) (13x – 11° к Your answer This is a required question a
Help omg if so thank you.
Simplify the expression. (5-5i)-(-6-3i)
Using Proper Nouns in sentence. Fill in each blank with a proper noun. Remember to capitalize each proper noun.
Pls help I’ll brainlest ASAP and add extra points