melonyshetler melonyshetler
  • 23-02-2017
  • Business
contestada

Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.
Brand A: 14 ounces for $33.18
Brand B: 22 ounces for $52.80

Relax

Respuesta :

kjerykho
kjerykho kjerykho
  • 01-03-2017
Brand A is the better choice : 33.18/14=  $2.37
Brand B : 52.80/22= $2.40
Answer Link
coeszafranski
coeszafranski coeszafranski
  • 07-03-2022

Answer:

B

Explanation:

Brand A is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

What helped medice progress faster in the 20th century than in all previous years?
Ian brought chocolate And vanilla cupcakes to school for his birthday 75 students decide to take a cupcake and 60% of them fit vanilla how many people picked va
if the sum of the measures of two angles of a triangle is equal to the measure of the third angel the triangle is?
which term is a term in this expression -3x- 7(x+4)
How much energy does a photon of frequency 6 x 1012 Hz have?
one-half the square of b ?
In an ecological pyramid, what information might be displayed about each trophic level? A. the relative amounts of energy B. the relative diversity C. the ty
Select all that apply Which of the following are equivalent - 0.4 - 40% - 4% - 2/5
what is the formula for voltage​
Consider the figure