Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of oranges cost $12? Show your work.

How many pounds of oranges cost 12 Show your work class=
Relax

Respuesta :

bmcshan79
bmcshan79 bmcshan79
  • 23-02-2017
If 2 lbs = $3 then 1lb = 1.50
So $12/$1.50= 8lbs
Answer Link

Otras preguntas

where was the first upheaval took place in July 1830? ​
1.public policy begins with . 2.then, government officials . 3.finally, a government agency .
Please Help me Its A Math Problem!!!
1. Does the image above symbolize positive or negative power? 2. Explain your answer​
Which type of removable media uses a laser to pick up deformities embedded in the media that contain the information
A loaf of bread requires 16 ounces of flour. How many pounds of flour does it take to bake 10 loaves of bread?
Write what time it is in Spanish.Will mark brainlyest if right.a.) 1:30 b.) 2:15c.) 10:25d.) 12:55e.) 9:50​
Carmen tutors English. For each hour that she tutors, she earns 20 dollars. Let E be her earnings (in dollars) after tutoring for H hours. Write an equation rel
help me please i dont get it
"The sum of a number and one-half of the number is 45. Find the number." if anyone could tell me the answer and how to get it, id appreciate it!!!