iminmyroom
iminmyroom iminmyroom
  • 24-08-2022
  • Mathematics
contestada

Autumn buys eggs and apples at the store.
She pays a total of $34.14.
She pays a total of $5.76 for the eggs.
She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.

Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bag of apples costs.

Relax

Respuesta :

ixzmadi
ixzmadi ixzmadi
  • 24-08-2022

Answer:

[tex]\frac{(5.76-34.14)}{6}[/tex]

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Helppppppppppppo please
Can someone help please
Which us holiday traditionally marks the end of summer?
Which equation, when graphed, has x-intercepts at (8, 0) and (−2, 0) and a y-intercept at (0, −48)? f(x) = −3(x − 8)(x + 2) f(x) = −3(x + 8)(x − 2) f(x) = 3(x −
Temperatures in this climate region stay about the same all year long
About how many tourists visit Florida each year? 1 million 10 million 50 million 100 million
What conclusion can be drawn about Juliet bases don her reaction to Romeo's departure?
Andre’s apartment is 800 square feet. If he wants to carpet 40% of it, how much carpet will he need?
A rectangle has a length of 22 inches less than 7 times its width. If the area of the rectangle is 3197 square inches, find the length of the rectangle.
Which statement about genocide is the most accurate