jdkm123456 jdkm123456
  • 22-07-2022
  • Mathematics
contestada

A set of 3 pens costs $1.68. At that unit price, how much would one pen cost?

Relax

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-07-2022

Answer:

$.56

Step-by-step explanation:

To find the cost of one pen, take the total cost and divide by the number of pens

$1.68/ 3

$.56 per pen

Answer Link

Otras preguntas

what was Ernest Just mainly interested in?
Liam bought 5 7/8 of steak. He used 2 1/16 pounds of steak for a cookout. Which is the best estimate of how many pounds of steak Liam has left? A. about 3 1/2
Make 7,5,6, and 3 equal 75
What's the difference between eso, ese, and que?
What did Jackson's unofficial cabinet become known as?.
What is the variable of the project "How does music affect a person's blood pressure."
What idea was proposed by 19th-century socialists? A)A return should be made to the guild system of the Middle Ages. B)Government should own the means of produc
Which factor most greatly limits the power of the US government?
A metalworker has a metal alloy that is 15% copper and another alloy that is 75% copper. How many kilograms of each alloy should the metal worker combine to cre
what is the value of y in the equation 2(3y-4)=10