docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Relax

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

what numbers round up and down to 600
Ginny has two vegetable gardens. in the first garden, Ginny grows tomatoes every 2 years. in the second garden, Ginny grows tomatoes every 3 years.This year, Gi
estimate the product of 51 and 48
What article of the constitution tells how the legislative branch of government should work
order from least to greatest 5.04,5.4,5.406,5.064
How did trade affect Sumerian sociaty?
Why is it important for the young plant that lid of the seed tray is transparent?
What were some of Hongwu's agricultural Reforms?
can you help me solve the equation 4(x+3) = 9x+16+3x? like a walk thru? thanks
Where did cultures in Africa develop that were not impacted by Islam? What was the nature of their organization?