leana8605
leana8605 leana8605
  • 21-04-2022
  • Mathematics
contestada

A store can buy 8 cartons of milk for $24 or 7 cartons of milk for $28.
How much less does each carton of milk cost if the store buys 8 cartons instead of 7 cartons?

A.
$1 less

B.
$2 less

C.
$3 less

D.
$4 less

Relax

Respuesta :

april192022 april192022
  • 21-04-2022

Answer:

A. $1 less

Step-by-step explanation:

24 divided by 8 (unit rate) = $3

28 divided by 7 = $4

4-3=1

Answer Link

Otras preguntas

How do you do this problem? Solve by factoring or finding square roots. x^2-1=0
what does it mean to capitalize interest
Marvin says that all rhombuses are squares also says that all squares are rhombuses who is correct
EXPLAIN What law set up the process to create territories and state on the western frontier of the U.S.?
why might banquo want to hide his thoughts from Macbeth
A farmer used the same amount of gas to cultivate each of 3 fields. He used a total of 16 gallons of gas. Which location on a number line correctly indicates t
help me please 2z²-6z+4=0
À quelle heure est-ce que tu te couches?
The __________ shoe department is on the other side of the store. A. mens' B. mens C. men's
Name three animals that might live in both woodland and grassland biomes.