drika1 drika1
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of taking classes at a studio is the same as another studio whose base rate is $35 to join and $4.50 per class.write an equation that may represent the cost of taking classes at this studio?

Relax

Respuesta :

dottieyaling dottieyaling
  • 25-01-2017
An equation could be....
x=each class taken
y=total cost

35+4.5x=y
Answer Link

Otras preguntas

If f(x) = 2x + 4, what is the value of the function when x = 5? O 14 O 10 oo Submit
Please help me with this question!
Please answer this correctly
the speaker in the poem compares hope to a bird that ​
On a particular day, the wind added 4 miles per hour to Jaime's rate when she was rowing with the wind and subtracted 4 miles per hour from her rate on her retu
A motorcyclist travels 425 miles while using 5.2 gallons of gasoline. Find the gasoline consumption in miles per gallon to one decimal place.
Let f(x) = -2x - 7 and g(x) = -4x + 6. Find (fxg)(-5).
How is a map an example of a model PLS ANSWER QUICK
HELP ME!! Please shoe me steps too please
Its in the picture below a: 1% decay b: 10% decay c: 9% growth d: 90% growth