djtofy1497 djtofy1497
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

True or false: The unit price of the chocolates in a box is found by dividing the price of the box by the number of chocolates in the box.

Relax

Respuesta :

ethanc369
ethanc369 ethanc369
  • 24-03-2022

Answer:

true

Step-by-step explanation:

example: $10 for 10 chocolate

10.00÷10=1.00

Answer Link

Otras preguntas

Follow the steps to find the quotient. Please help !
multiplying and dividing rational expressions
Write a real- world statement that could be represented by the compound inequality $7.50 < p ≤ $18.50.
princeton got 30 questions correct out of 35. What was the percentage he got correct?​
how many ounces is 5 3/4 cups​
In your own words, describe and explain the term classical conditioning.
I need help please?!!
an art student uses a roll of wallpaper to decorate two gift boxes the student will use 1 1/3 yards of paper fo one box and 5/6 yars of paper for the other box
china is far because
Match these items. 1. ethanol and benzoic acid butanyl butyrate 2. benzyl alcohol and acetic acid isopropyl formate ethyl benzoate 3. butyric acid and butanol 4