deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Relax

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

10. The range of a finite nonempty set of n real numbers S is defined as the difference between the largest and smallest elements of S. For each representation
How does Swift use satire in Gulliver's Travels?.
a(3t5) plssssssssssssss help
What is the mean of 1234567?.
Find the slope and y intercept
QUESTION 5 Which information is not in the Article? A. What could happen in Leiden after the truce ended B. How many times the Pilgrims were arrested while esca
What was the purpose of the Triple Alliance and Triple Entente?.
NO SPAM LINKS!!! 50 PTS AND BRAINLIEST!!! Yadira and her friend are renting a property together. The monthly rent is $1,050.00, and monthly utilities will avera
How does the repeated idea in this excerpt reflect an important theme in this play and melt?.
Simplify the expression and write the answer withonly positive exponent(2p²)-³q4(6q)-¹p-7​