Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

Your school is planning a banquet. The cost of renting a function is $180. The cost of food is $18 for each person. How many people attending the banquet if the total cost was $1,638? Write and solve an equation

Relax

Respuesta :

antoine949
antoine949 antoine949
  • 23-02-2022
81.

18 x 81 is $1,458 and if you add the $180 it costs to rent the place it totals to $1,638
Answer Link

Otras preguntas

Please help I will mark Brainliest !!!!!! Describe each step in the carbon cycle
The distance between -18 and 15 is equal to _____. 1. 18 - 15 2. -18 - 15 3. 15 - 18 4. 15 - (-18)
7 3/5 to improper fraction
In the war of southern colonies Wich southern leader and his troops did the British chase in the swamps and why?​
Help me please ,,,,,,,,,,,,,,,
Identify the italicized part of the sentence. Jan is a talented teacher.
Choose all that represent ways that Venus is different than Earth. a.The atmosphere of Earth is thicker than Venus b.Only Earth's atmosphere traps heat c.Th
If A = {1, 2, 3, 4}, what is n(A)? Question 5 options: 0 16 8 4
How can a New Mexico park be an example of human-environment interaction?
Which is a better deal crayola crayons $6.97 for 120 crayons or rose art crayons $1.53 for 24?