Lulucare1
Lulucare1 Lulucare1
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

a) Pizza Hut charges $15 for a pizza pie and $1.50 for each topping. Write an expression for the total
cost of one pizza and adding n toppings.

Relax

Respuesta :

jessnelson1234
jessnelson1234 jessnelson1234
  • 26-01-2022

Answer:

15 + 1.50n = cost of one pizza

Step-by-step explanation:

Hope I helped.

Answer Link

Otras preguntas

"Between the blossoming branches of the canopy, bits of blue sky looked down on her like wonderful eyes." Based on the language the author uses, what conclusio
How did an unstable government affect the economy of Rome?
Suppose each edge of a cube is 7.8 cm long. Which is the BEST estimate for the volume of the cube?
Mark Twain's real name was Samuel Clemens. True False
find a positive number that is 42 less than its square.
Which best describes Mary's main conflict in the novel? A. She wants to stay as she is, but the people of the manor try to force her to change. B. She is con
24 boxes of crayons weigh 235.2 oz. how many oz is in each box of crayons?
how many grams are in 3.3 moles of potassium sulfide , k2s
what Which kind of clause modifies nouns or pronouns
Convert to exponential form: log 1000=3