diffelmuffin
diffelmuffin diffelmuffin
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

Unit Rate A 12 ounce bag of apples cost $4.99. How much is it per ounce (for 1 ounce).​

Relax

Respuesta :

eggblue92 eggblue92
  • 26-01-2022

Answer:$2.40

Step-by-step explanation: divide the ounce with the cost

12 / 4.99 =2.40

Answer Link
phantom19
phantom19 phantom19
  • 26-01-2022

I would say maybe 41 or 42 cents

Answer Link

Otras preguntas

describe the seymour aquifer where is it located what problems does it face​
Solve for a. a+4 3 a+2 5 (1 point) O-1 07 0-7 O 1
figure b is a scaled copy of figure a. help?
Solve the following inequality and graph its solution. a – 17 > -16
This is for my Science assignment: A molecule is made up of at least (blank) different atoms. Fill in the blank, please. Best answer gets Brainliest!
The height of a baseball, in feet, is represented by this expression, where t is time in seconds. -16t^2+64t+3 The height of a baseball, in feet, is represente
What the relationship between buoyancy and density
Wood is burned in a campfire. Determine the type(s) of energy present before and after the reaction.
polynomial function with an even degree
PLZ HELP! I will mark you as BRAINLIEST it you respond to everything! Identify your he author’s purpose for writing this article. Construct a coherent argument.