chikunwiunyumi chikunwiunyumi
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Christopher buys 1/2 pounds of cheese for $3.60. How much would it cost per pound of cheese?

Relax

Respuesta :

mathgenius89
mathgenius89 mathgenius89
  • 23-11-2021

Answer:

$7.20

Reasoning:

[tex]\frac{1}{2} * 2=1[/tex]

[tex]3.60*2=7.20[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

If f(x) = 24 +5, then what is the remainder when f(x) is divided by 2 + 2?
What is the simplest layout for a cover letter? I need one for a resume but I don`t know how to write one. No links and please don`t answer if you don`t know.
Find the coordinates of the point 7/10 of the way from A to B A -3,-7 B 11,4
you got an e mail from one of your friend from Australia asking for information about the two ancient cities in sri lanka write about any two ancient cities in
Everyone help me write the blog! Write according to the sentences in the picture and add some good sentences If you help me,I will give you the brainliest!!!!
1. I'm so pleased that you can come to my party. 10 points A. Simple B. Compound C. Complex D. Compound / Complex
why is it important on what's happening to Haiti right now​
3,10,13,23,36,59 what’s the pattern
Write a short note on the petroleum and natural gas resources of India.
SOMEONE HELP ME PLEASE AND SHOW WORK