jaxonisafarthead
jaxonisafarthead jaxonisafarthead
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

A 4.8 pound box of steaks costs $31.20. What is the cost per pound of steaks?

Relax

Respuesta :

hnori22003
hnori22003 hnori22003
  • 22-11-2021

[tex] \frac{31.20}{4.8} = \\ [/tex]

[tex]6.5[/tex]

Thus the cost of steaks per pound is $ 6.5

Easy peasy....

Answer Link

Otras preguntas

What is a multiplication table
WHICH IS THE LEAST POPULATED COUNTRY?​
3 10 points A vector starts at point (-8,-6) and ends at point (7,-3) what is the horizontal component of the vector? Type your answer...
Along the road from Concord to (11)_____________________________, colonists fired at the British, wounding 200 and killing 73. American More Military Action On
maths question pls help​
Choose the sentence with the correct use of quotation marks. Where are the Falkland Islands? he asked. Where are the Falkland Islands?" he asked." "Where are t
simplify simplify simplify​
which organ breaks down food into smaller chemicals
solve pls brainliest
3. Lincoln had a huge electoral vote lead, but not nearly as much of a lead in the popular votes. What does this tell you about the states he won? 4. Which can