Relax

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost of 4 DVDs = $36

Cost of 1 DVD =  36÷ 4  = $9

Cost of x DVD = 9 *x = 9x

y = 9x

Y=9x Bc you multiply and use algebra