4599305795 4599305795
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Callie had $24.65 to spend on groceries. After buying 6 potatoes, she had $18.95 left. If each potato costs the same amount, what is the price of one potato?

Relax

Respuesta :

surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 potatoes=24.65-18.95=5.70 $

cost of 1 potato=5.70÷9=0.95 $

Answer Link

Otras preguntas

what is the result of a force distributed over an area? a. temperature b. volume c. pressure d. mass
solve ln y = kt for y
how does geography help us understand the world we live in
What is defensive medicine?
a shopper seeking a bargain combined a 25% off coupon with the store's existing 25% off sale, and brought enough money to cover 50% of the base price. why did t
A rental car agency charges $240.00 per week plus $0.25 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $370.00
The traveling rate of 3/4 mile in 30 minutes
If older adults are at risk of falling, they should do exercises that maintain or improve ________. A. flexibility B. muscle strength C. balance D. both B and C
what write sentences including these words because friend favorite wake very each sentence mack have atleast 7 words
What soft skills do you want to develop. how do you plan to do that.