GinaMae9447 GinaMae9447
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per pound?

Relax

Respuesta :

hudsenstockwell hudsenstockwell
  • 24-09-2021
$0.05. $600/6 equals $100 a ton. $100/2000 pounds equals $0.05 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

What is an inference?A.an observationB.a way to avoid biasC.a variable in an experimentD.a logical interpretation of an observation
During the early years of the Industrial Revolution, the urban working class could afford to live in nice homes and dress well. a. True b. False
Why are exponents helpful
What is a thylakoid?
What was the role of a proconsul under Augustus?
Which one of the following lines best illustrates personification? A. She floated graceful as a dove. B. A narrow wind complains all day. C. Spring is a dream
Ouch! is an example of a/an a. adjective, b. adverb, c. interjection, or d. conjunction
Organisms that can produce their own food and feed themselves are called _____. self-feeders autotrophs heterotrophs
An example of a ball-and-socket joint is the _____. knee head ankle shoulder
jessie saves 6$ each week. in how many weeks will she have saved at least $50