ir0329254
ir0329254 ir0329254
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Shipley's sells donuts by the dozen. Brooke bought 2 dozen donuts for $16.56 to share with the volleyball team. What is the cost per donut?

Relax

Respuesta :

malikazaara malikazaara
  • 23-09-2021
$1.45

2 dozen = 24 donuts. Divide 24 by the total price, $16.56, to get the price per donut
Answer Link

Otras preguntas

what is -4x+8=48 what is x
What Does "Be Careful What You Wish for" Mean?
two erstwhile british colonies
A physics lab group was conducting an experiment to determine the length of a spring when different objects of varying weight were hung from it. After testing t
How much force is needed to move a box to an acceleration of 1.5 m/s^2 and a mass of 50 kg?
how do you factorise 7x+28
Please tell me what is a Tonal Language?
Which of the following is a simile? a. The blood was alive, like the dog. b. No matter how fast he runs, the wet feet Will freeze the harder. c. He should no
what branch of government makes the laws
Convert 2000 g/l to the unit g/ml