Aashritha
Aashritha Aashritha
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Pls ans I will beg u I will mark u as brilliant who ever answers by explaining and first only u will give brilliant

Pls ans I will beg u I will mark u as brilliant who ever answers by explaining and first only u will give brilliant class=
Relax

Respuesta :

hannahmccarney hannahmccarney
  • 22-09-2021
So Andy buys k packets of crisps and Laura buys 2 more than Andy. The equation for this would be 2k+2.

Set 2k+2= 14
2k = 14 - 2
2k = 12
So. k = 6

Andy bought 6 packets of crisps
Answer Link

Otras preguntas

The baker pays $0.50 per pound for sugar and $0.75 per pound for butter. Write an expression that shows how much the baker will spend if he buys 6 pounds of bu
Explain how the digestive tract of different invertebrates affects the size of the organisms they eat.
Which resource does not need to be cycled by ecosystem because a continuous,unlimited supply is available
which problem is best presented?
why are functional MRIS useful for doctors
In the figure, a║b. What is the value of y? A. 60° B. 110° C. 120° D. 150° best answer will be marked brainliest
I'm stuck.. Can y'all help me?
Which number below is 9 a common factor of 16 and 20?
in the book The Hatchet why is making a fire so important to brian??
2/10 reading, 7/10 experiments, what is the fraction of time left ?