txv6v96mby txv6v96mby
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost

Relax

Respuesta :

jcastanedajr jcastanedajr
  • 22-09-2021

Answer:

he spent $0.15 on each pencil

Step-by-step explanation:

12x4= 48, which is the exact amount of pencils he bought, and then divide them by the price

7.20 divided by 48 is 0.15.

Therefore, each pencil is 0.15 cents a piece

Answer Link

Otras preguntas

When you look at green dots with a red filter what color did you see?
The curtis car traveled an average of 21 miles per gallon of gas. At that rate, how far could the car travel on a full tank of 21 gallons
How can you check if drew the right graph 1. by looking at the slope2. looking at the intercepts3. by taking random points on your graph by using this equation
i have to analyze a paragraph then circle the verbs an underline the adjectives but um lost
What is one tenth of 360°
I'm making a great dodecahedron for geometry and I'm failing at putting it together! Any tips?!
Convert 2000 g/l to the unit g/ml
What determines which stage occurs after a supernova?
What Was the Alaska Purchase?
How can you check if drew the right graph 1. by looking at the slope2. looking at the intercepts3. by taking random points on your graph by using this equation