ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Relax

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

7b ÷ 12 = 4.2                  What is b?
10n squared -26n +12
Six people to can perform a task in 8 days. If we add 2 equally able people, how long would it take?
How do we do this problem 3(b3-5)
A rectangular stage set up in a theater has an area of (15x^2+3x-12) square feet. Factor the polynomial completely.
which type of livestock were raised in mission san francisco de asis
You have had a class discussion on the following question:What areYou have had a class discussion on the following question:What are the pros and cons of keepin
What is a common multiple of 3,4,5 and 6?
the smaller of two numbers is 2 less than 1/3 the larger. this sum of the two numbers is 50. find the value of the numbers
what advances did the early Chinese make?