kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Relax

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

What is 22/7 as a mixed number? PLZ HELP ME IM CRYING!!!
think about the natural resources near you. what are the things that you made your family decide to live where you do?
how do you read BC in year
What is the value of x in the equation 4x + 8y = 40, when y = 0.8?
What is the solution to 3x+8=9+4x ? .
a function whose domain is [2,infinity)
the outward appearance of a trait is
Write the equation for 5x + 2y = 3 in slope-intercept form.
If H= 2f over m+1, solve the equation for f Find the sum of 3b over b+2 and 12 over b+2 Solve 3 over 6x + 1 over 2 = 8 over x + 4 over 3 All different Questio
A biology student looks at an unidentified cell under the microscope. The student identifies a nucleus, several oblong organelles, a cell membrane, & a cel