jane1987 jane1987
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Fruit punch juices boxes cost $0.35 per ounce , they come in boxes that are 8.5 ounces and 12.2 ounces each .

Relax

Respuesta :

ampofoeugenia7
ampofoeugenia7 ampofoeugenia7
  • 22-11-2016
If $0.35=1 ounce
          ?=8.5 ounces
8.5/1*$0.35=$2.975 Therefore 8.5 ounces cost $2.975

If 1 ounce =$0.35
  12.2 ounces=?
12.2/1*$0.35=$4.27
Therefore 12.2 ounces cost $4.27
Answer Link

Otras preguntas

the earliest settled societies developed in areas that were
units for measuring liquid capacity
4x-16+2x=18 pls help :(((
simplify: (x+7)(x-4)
How did the government punish Maori who fought against the British during the New Zealand Wars? A. Maori were imprisoned and sent to the Australian penal colony
A kite has angle measures of 7x, 65, 85, and 105. Find the value of x. What are the measures of the angles that are congruent?
a girl that is 5 ft tall casts a shadow 4 ft long. At the same time, a tree casts a shadow 24 ft long. How tall is the tree
What is the least common multiple of 4 and 12? 4 12 24 48
Which part of the mantle is similar to the crust ? (science Earth's Layers)
how to find the circumference of a circle with the circumference C =27m use 3.14 for pie. Round to the nearest tenth as needed I need help ASAP PLZ