sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Relax

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

write a word problem whose solution is |20|=20
how do you solve 3x+7=x
The moon is 250,000 miles away. How many feet is it from earth
Victoria enjoys laughing with her friends as they walk around the track after school. Which best describes their heart rates during this activity? Low Moderat
8-3(6-6a) Simplify the expression
The distance to the nearest gas station is 2 4/5 kilometers. What is the distance written as a decimal
What brought an end to the Qin Dynasty?
which of the following best shows a sea breeze
is 0.2 greater, less than or = to 0.5
How to convert 1/6 into a decimal using long division