jimena13n jimena13n
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of a pound of potatoes at Value Market?

Relax

Respuesta :

tman160429
tman160429 tman160429
  • 24-03-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

1. 4.2 per 7 pounds

4.2 / 7 = 0.6

Answer Link

Otras preguntas

The time it takes a mammal baby to develop before it is born is called the _____ period. 1. germination 2.gestation 3.gastrualation 4. incubation
What is 192 divided by 15
how can someone remember the slope formula
members of the marching band line ip in 6 rows of 8. how many total members are there? identify two other ways they could line up in equal rows and colums
The Constitution delegates some powers to the national government and others to the states. Which is this division of powers called?
what is the cube of 8
which of the following keys on a keyboard allows you to select multiple cells located in different parts of your worksheet
The three economic systems in the world today include all of the following EXCEPT:
How did major strikes prevent large industrial unions from maintaining power and influence
in one baseball season, Peter hit twice the difference of the number of homeruns Alice hit and 6. Altogether, they hit 18 home runs. How many home runs did each