tikaboo tikaboo
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jake bought some blueberries for 6$ per pound and some strawberries for 4$ per pound he spent a total of $36

Relax

Respuesta :

jsmarro53
jsmarro53 jsmarro53
  • 01-03-2021

Jake bought 4 pounds of blueberries for 24$ and 3 pounds of strawberries for 12$

Answer Link

Otras preguntas

Alana biked 45 miles in 3 hours. How many miles did she bike per hour?
True or false if n is an integer,then n is a whole number
How do I solve 5x=-4y+4;x=1,2,3
Multiply write each product in simplest form 5/8×24
Two stores sell the same television for the same original price. Store A advertises that the television is on sale for 30% off the original price. Store B a
The number between 368 and 471
8×{[(7+4)×2]-[(11-7)×4]}
In May, Liam and Charlie had the same amount of money in their savings accounts. In June, Liam deposited $140 into his account. Charlie said he increased the
Find a number that is divisible by 2,3,5,6,9,and 10
I have 14 tens, 6 hundreds, 7 ten thousands, and 15 ones. What number am I??