jazieltheb
jazieltheb jazieltheb
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help! And whoever responds first will get marked best!!Which container of milk would you buy? 1/2 gallon for $2.29 or 1 gallon for $3.99?
Explain why.

Relax

Respuesta :

s28043891
s28043891 s28043891
  • 26-02-2021

Answer:

1 gallon 3.99

reason

2  1/2 gallon= 4.58

one   1 gallon = 3.99

better deal if you get the one gallon

Answer Link

Otras preguntas

Help math help math What is the answer
A line includes the points (10,6) and (2,7). What is its equation in point-slope form? Use one of the specified points in your equation. Write your answer using
Question 20 I’m not understanding the formula part for $1172=960[1+r(1/12)]
What is the constant of proportionality of x 0 4 8 12 y 0 3 6 9
pleaseeeeeeeeeeeeeeee ?
Oct, 2022 You are Composition one of those who performed excellently Just concluded Senior Secondary certificate examinatio krite a letter to your parents expla
4. What is your experimental protocol?​
The first 3 words of the Constitution mean what? Power is derived from the people O Power is derived from the government Power is derived from the consent of th
what might prompt the implementation of an audit in the revenue cycle at the local hospital..?
HELP ME PLEASE ANY HELP WILL BE APPRECIATED