rr3u4bjh4j rr3u4bjh4j
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rachelle bought x pounds of fruit for
$2 per pound and a gallon of milk for
$3.79. She spent a total of $17.29. Write
an equation that can be used to find
how many pounds of fruit she bought.

Relax

Respuesta :

greenforestaz
greenforestaz greenforestaz
  • 22-02-2021

Step-by-step explanation:

step 1. 2x + 3.79 = 17.29. this is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

Maximum sustainable yield management is used to manage fisheries. Which of the following qualities is a down side of MSY management in this context? A. MSY mana
I really need help with this weustion :_: You can either go to a movie or go bowling. If you choose the movie, A: you will spend far more on the movie then you
As business increased, and the city grew with rapid strides, the necessities of the poor became the opportunity of their wealthier neighbors, and the stamp was
help me with question 4 and 5
What are the positive and negative square roots of 49/25?
Solve for x: −3|2x + 6| = −12 x = 1 and x = 5 x = −1 and x = −5 x = −9 and x = 3 No solution
in 1968 the people of which country revolved against their comunist leaders
What is this equal to?
Find the inverse of the function f(x) = 4x – 2.Then graph the function and its inverse.​
Plz help me with this