kaylei65
kaylei65 kaylei65
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

2. Leon bought 4 granola bars for $2. The
expression 4x = 2 represents his purchase.
How much did each granola bar cost?
A. $8
B. $6
C. $2
D. $0.50
Please help I’m taking a test

Relax

Respuesta :

u8tmf32v2y
u8tmf32v2y u8tmf32v2y
  • 26-01-2021
The answer is D

Explanation

.50x4=2
Answer Link

Otras preguntas

if an organism can not reproduce,is it still considered living?why?
An innovative rural public health program is reducing infant mortality in a certain West African country. Pretend the program in Senegal has been reducing infa
graph this equation 3x+4y=12
why do you think it is important for scientists to be curious
Write your answer as a fraction in simplest form 7/12+8/9
what is .27 repeating as a fraction
Approximate the cube root. Round to the nearest tenth.
Suppose M is the midpoint of line FG. A) FM= 5y+13, MG=5-3y, FG=? B) FM=8a+1, FG=42, a=?
128 is 74% of what number?
Element X is found in two forms: 90.0% is an isotope that has a mass of 20.0, and 10.0% is an isotope that has a mass of 22.0. What is the atomic mass of elemen