Re156747
Re156747 Re156747
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 40-pound bag of dog food costs $38. How much does the dog food cost per pound?

Relax

Respuesta :

Adrianna2421
Adrianna2421 Adrianna2421
  • 26-01-2021
$0.95 I think... all u need to do is divide the $38 by 40 and you’ll get $0.95 as the answer
Answer Link
sharrell21
sharrell21 sharrell21
  • 02-03-2021

Answer: 1,520

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I'm confused on how to get started on each one (A,B, & C)
What is the slope of the line? A) 1 B) 6 C) 8 D) 1/2
Which of the following is a similarity present in both texts?
What natural resources are available in the Andes mountains?
Need help asap, my teacher didn't go over these since we only had 1 period
If water heat of fusion is 80 cal/g, how many heat is required to covert 30g of ice at 0 degree C to liquid water at 30 degree C? A 800 cal B 600 cal C 2200 cal
Brad thought he would get 13 questions on his test but actually got 15 what is the percent of error
During civil war in Yugoslavia was fought between who?
(15 POINTS) Solve (Equation in picture)
I'm doing integers one step equations what is x+9=12