bmthgem100 bmthgem100
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Beth bought six candy bars for a total of $16.80. How much
did each candy bar cost?
Write and solve a multiplication equation to find out how much each candy bar
cost.

Relax

Respuesta :

richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 26-01-2021

Answer:

16.80 divided by 6 equals 2.8

Answer Link

Otras preguntas

1. Which statement best describes the period known as the Old Kingdom? It was a time of dynastic uncertainty. It was a time of development. It was a time of gre
What is the greatest common factor ( gcf ) of 27 and 36?
fourteen boys and 21 girls will be equally divided into groups. Find the greatest number of groups that can be created if no one is left out.
I just need help guys
Atom with mass number of 31 and 16 neutrons what is the atomic number
Is a type of drug that induces a soothing lulling or dulling effect?
1. Soldiers taking down an invasion force on United States soil would be example of __________ purpose of government. 2. An example of ______________ theory of
C. 121.73 D. 50.45 Math question if you get this right I will mark you as a brainliest
Genetics experiments on the breeding of plants or animals are based on the laws of _____. segregation isolation genetics probability
65qt 32 gal which is more