dumplengsyt dumplengsyt
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for
$1.76? Explain how you got your answer.

Relax

Respuesta :

Breeze2020
Breeze2020 Breeze2020
  • 25-01-2021
13.13,,,,explanation 5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13
Answer Link

Otras preguntas

Here a test for all of you answer it then you win a brainiest may the smartest one gets the it
Can someone please help me? :(
Can someone help Rewrite the following sentences in Spanish and replace the direct object and indirect object with the appropriate pronouns. Remember that thes
Describe one way that burning rain forest trees affects nutrient cycling differently than cutting them down and leaving them on the forest floor.
How to figure out how to do this problem
Pure water freezes at 0° C (32* F) and boils at 100° C (212' F), a large range for a liquid, and has an extremely high heat capacity. Why are these properties o
Which fraction is the smallest? A. 1/10 B. 1/4 C. 2/5 D. 2/9
please answer please ​
MARKING BRAINLIEST What is the zeroth law of black hole thermodynamics?
Suppose a spacecraft of mass 17000 kg is accelerated to 0.14c. How much kinetic energy would it have? If you used the classical formula for kinetic energy, by w