contestada

One quart of milk costs $1.05 and 1 gallon of milk costs $3.89. Which is a better buy? Explain.

Relax

Respuesta :

There’s 4 quarts in a gallon and the cost of 1 gallon ($3.89) divided by 4 is .97 cents. Which is less than the cost of 1 quart. Therefore buying the gallon is a better buy.