jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

How did the bill of rights help to satisfy the arguments of some critics of the U.S constitution
What was Martin Luther King Jr.’s approach to civil rights? a. He encouraged uprisings by African Americans against white society. b. He believed in nonviolent
what is 5 2/3 - 7 1/2 in simplist form?
What is the answer for this exercises 1•2•3•4•.......•15=
explain why fewer plants are at the bottom of the deep lakes
What value of q makes the statement true? –(q+14) = –3+(–14) a. –17 b. –3 c. 3 d. 17
Which measure is equivalent to 12 yd? a. 4 ft b. 6 ft c. 36 ft d. 144 ft
what is 300% as a decimal and a fraction or mixed number in simplest form?
what is the expanded form for 6 x 532=
there are 32 students in 4th grade class.Each table in the classroom seats 6 students.how many tables will be needed