Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=
Relax

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

Computers have become a familiar ___ of communication, connecting people around the world. a. mediation b. proponent c. medium d. exposition
4 girls and 2 boys are working on an art project. They have four square pieces of felt. If each person gets an equal share of the felt, how much of piece of fel
A novel differs from a short story because a novel will usually offer
List four examples of how you think elderly people living in care facilities can benefit from culture changes
what is the value of the number 6 in 106,534
Which is bigger mL or quarts
which number is a factor of 14, but not a multiple of 2?
A novel differs from a short story because a novel will usually offer
If military time is 0145, what time is it on a regular clock
what is 31/20 in simplest form