xaiviondallen xaiviondallen
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

In the space below, express $8 for 2 pounds of rice as a unit rate.

Relax

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 21-12-2020

Answer:

The unit rate is $4 for 1 pound of rice.

Step-by-step explanation:

P.S Can I have brainliest?

Answer Link
Veridian
Veridian Veridian
  • 21-12-2020

Answer:

$4 per pound

Step-by-step explanation:

Unit rates are in terms of 1.

8/2 = 4

So $8 for 2 pounds is equivalent to $4 for 1 pound.

Answer Link

Otras preguntas

10-7X-5+12x=0 Explain
What is the value of the expression below when x=3 and y=10? 8x - y
Dado un rectángulo ∎ABCD de lados de longitud x y y con área 15 cm2, sea AC una de sus diagonales de longitud d, esprese la longitud d en función de la longitud
What is the answer to this?
What is the mean of the data set rounded to the nearest tenth? 0.7 1.1 0.8 1.6 1.6 2.2 1.1
소 l Pretest: Unit 1 John is testing the effect of temperature on the solubility of sugar in water, He organized data about his experiment in the following table
Why is it important to follow email etiquette in work place?
hi I'm sorry for righting wrong answers for points so just answer hi and get 90 points
Help please:) brainliest involved!
What is the value of the expression below when x=3 and y=10? 8x - y