lvargas2317 lvargas2317
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Gabby measures out 5 1/2 pounds of almonds at the grocery store bulk section. At the check out total cost came up to $20.90 What is the price per pound?

Relax

Respuesta :

sophiew4
sophiew4 sophiew4
  • 24-11-2020

Answer:

$3.80/pound

Step-by-step explanation:

We can just divide the price by the amount to find the price per pound.

20.90 ÷ 5.5 = 3.80

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What would indicate that a physical change takes place when cooper is drawn into wire
help me 6 ^ 2 helppppppp
Help please!! I’ll reward brainliest!
No state in our nation may ___ the practice of whipping criminals because the Constituion forbids cruel and unusual punishments A. Resurrect B. Mediocrity C. In
If the perimeter is 284, how long is the longest side?
What are some sources of dentist?
i searched for this and no one asked it so i
I’m not sure if it’s correct can someone pls help me
The muscles in the leg are considered long muscles. As the muscles in the leg contract and relax they work to provide movement. What would happen if the upper l
Elsa rented a movie. She started the movie at 5:43 PM, and it was 2 hours 44 minutes long. When did the movie end?