6

The table shows the price of two cereal brands and the number of ounces per box. Which is the better price per ounce?
Brand A- 18 oz. $2.50
Brand B- 24 oz. $3.50

Relax

Respuesta :

Answer:

The better price is Brand B.

Step-by-step explanation:

Brand A- 2.50 ÷ 18 = 1.00

Brand B- 3.50 ÷ 24 = 0.10

Brand B costs less.

Otras preguntas